Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti 2020

Jako realitní makléřka se při prodeji nemovitosti často setkávám s dotazy, které se týkají daně z nemovitosti a daně z nabytí nemovitosti. Je začátek nového roku a toto téma je teď ještě více aktuální. Všichni, kteří si v minulém roce koupili nemovitost, by se totiž měli do 31. 1. 2020 přihlásit k dani z nemovitosti.

Rozdíl mezi daní z nabytí nemovitosti a daní z nemovitosti

Mohlo by se zdát, že se jedná o dva podobné termíny vystihující jeden druh daně. Nenechte se však mýlit, daň z nemovitosti a daň z nabytí nemovitosti jsou naprosto rozdílné poplatky, které mají svoje pravidla. Pro každého majitele nemovitosti je určitě dobré se v těchto pojmech orientovat.

Daň z nabytí nemovitosti

Prodej rodinného domu, Kovalovice

Jedná se o jednorázově odváděnou daň, která se odvádí při úplatném nabytí nemovité věci. Jednoduše řečeno – daň z nabytí nemovitosti platí kupující. Pokud jste tedy v nedávné době koupili nebo směnili nemovitost, tak máte 3 měsíce na podání přiznání k dani z nabytí nemovitosti. Tyto 3 měsíce se počítají od doby, kdy uplatníte vlastnické právo na nemovitost v katastru nemovitostí. Základem daně jsou obvykle 4% z ceny nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti však neplatíte v případě, že jste nemovitost nabyli formou dědictví nebo daru. Osvobozeni od daně jsou také noví majitelé družstevního bytu.

Daň z nemovitosti neboli daň z nemovitých věcí

Předmětem daně z nemovitých věcí jsou pozemky evidované v katastru nemovitostí, zdanitelné stavby a zdanitelné jednotky na území České republiky. V tomto případě jde o pravidelný poplatek, který odvádí každý majitel nemovitosti jednou ročně. Dani se tedy nevyhnete, ani když nemovitost zdědíte nebo dostanete darem. Na rozdíl od většiny daní se tato daň platí předem a její výše se může měnit podle různých okolností. V případě, že jste si pořídili družstevní byt, je vlastníkem nemovitosti družstvo. Daň z nemovitosti vám družstvo započítá do měsíčního poplatku a jednou za rok ji uhradí z vás.

Jak vypočítat daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti se počítá jako násobek výměry nemovitosti s příslušnými sazbami a koeficienty.

Základní sazba daně se liší podle toho, zda se jedná o stavbu nebo o pozemek. Tato základní sazba se pak násobí koeficientem přiděleným konkrétní obci. Tento koeficient se odvíjí od velikosti obce a počtu obyvatel. Ve větších městech zaplatíte zpravidla za daň z nemovitosti více. Každá obec může navíc koeficient upravovat dle vlastních potřeb.

Příklad: Daň z nemovitosti vypočtena pro byt v Brně v Řečkovicích o rozloze 60 m2 vychází přibližně 500 Kč za rok.

Kdy se platí daň z nemovitosti?

  • Pokud daň z nemovitých věcí za rok 2020 není vyšší než 5.000 Kč, je splatná do 31. května 2020.
  • Daň z nemovitých věcí za rok 2020 přesáhne 5.000 Kč je splatná do 31. května a do 30. listopadu 2020.

Pokud jste koupili vaši nemovitost v minulý rok (2019), tak za rok 2019 zaplatil daň z nemovitosti původní majitel. Vaše daňová povinnost se týká až letošního roku 2020. V takovém případě je nutné přihlásit se k dani z nemovitosti do 31. ledna 2020. Daň musí být uhrazena nejpozději do konce května 2020.

V případě, že koupíte nemovitost v letošním roce 2020, bude stačit, když se k dani z nemovitosti přihlásíte až v lednu 2021 (do 31. 1. 2021).

Abyste se přihlásili k dani z nemovitosti, bude potřeba vyplnit a podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, které doručíte příslušnému finančnímu úřadu. Potom stačí, když si nastavíte trvalý příkaz k úhradě na vyměřenou částku.

Pozor! Pokud se změní parametry vaší nemovitosti (rekonstrukce, nástavba, změna velikosti pozemku, …) bude nutné podat nové přiznání k dani z nemovitosti. Podle nového přiznání se pak upraví výše daně.

Jak zaplatit daň z nemovitých věcí

Daň z nemovitých věcí můžete zaplatit 4 způsoby:

  • převodem z účtu,
  • poštovní poukázkou,
  • hotově na pokladně příslušného finančního úřadu,
  • hotově na pokladně České národní banky,
  • prostřednictvím SIPO.

Uvažujete v letošním roce nad koupí nebo prodejem nemovitosti v Brně? Obraťte se na mě! Jsem certifikovaná realitní makléřka z Brna se zaměřením na Řečkovice a přilehlé oblasti. Ráda pro vás najdu ideální bydlení v Řečkovicích, nebo pomůžu prodat vaši nemovitost nacházející se v této lokalitě. Zajímá vás cena vaší nemovitosti v Řečkovicích a Mokré Hoře, Ivanovicích, Králově Poli nebo v Medlánkách? Ráda pro vás vypracuji profesionální odhad tržní ceny vaší nemovitosti.

Kontaktujte mě